Orient w Botanical Gardens 2




Ci, którzy nie zapominają o przeszłości, są panami przyszłości - Sima Qian (145-86 p.n.e)



W ramadanie ograniczam moją aktywność odkrywcy ciekawych miejsc w naszym mieście, a powracam do czytania moich ulubionych książek. W moim odczuciu to bardzo dobry czas na zdobywanie i pogłębianie wiedzy z różnych dziedzin nauki. Wybraliśmy się z synem po raz drugi w krótkim czasie do Ogrodu Botanicznego podziwiać bonsai i orient. W plecaku nie zabrakło również mojej ulubionej książki palestyńskiego badacza Edwarda Saida pt. "Orientalizm". 
Orientalizm to nic innego, jak europejskie spojrzenie na szeroko rozumiany Wschód. Metoda na oswojenie i opanowanie tego co wydaje się nieznane i niebezpieczne. Orientalizm jest mocno związany z pojęciem obcego. Zagadnienie "inności" jest jednym z głównych wątków, a może i kluczowym dla badań nad ludzką mentalnością. Doświadczenie "inności" i "obcości" pozwala jednostce na odkrycie własnej tożsamości. Trudno uznać coś za "obce", jeśli choć w sposób przybliżony nie zostanie wyznaczona granica, co uważamy za "swoje", "znajome", "bliskie". Szczególnego znaczenia nabiera to w momencie odkrywania tożsamości etnicznej, która nie może istnieć bez kontrastu między "nami" a "nimi". Wydaje mi się, że bardzo ciekawym zagadnieniem jest pojęcie "swoje" i "obce" w odniesieniu do naszych wielokulturowych rodzin :) 
Powstanie terminu orientalizm zawdzięczamy Edwardowi Saidowi i jego książce "Orientalizm" wydanej w 1978 roku, która dała początek późniejszym studiom postkolonialnym. 
Mieszkając w Anglii na co dzień możemy zobaczyć jak postkolonializm wciąż jest obecny w tutejszej mentalności i kulturze. Do rozwoju oriantalizmu przyczyniła się polityka kolonialna największych mocarstw europejskich. 
Orientalizm to zachwyt kulturą i dorobkiem cywilizacyjnym szeroko rozumianego Wschodu, a więc krajów arabskich, Indii, Chin, Japonii, Korei. Orientalizm stał się nurtem niezwykle ważnym i mającym duży wpływ na kształtowanie się współczesnej kultury. 
Fascynacja Chinami, Japonią i Koreą jest dziś stale obecnym elementem w kulturze Zachodu. Wynika to zapewne z odmienności kulturowej tych krajów oraz faktu, że Chiny i Korea Południowa są obecnie jednymi z najważniejszych graczy na arenie gospodarczej, a także politycznej, co w oczywisty sposób wymusza zainteresowanie tymi krajami. W Anglii od wieków w stosunku do Orientu na pewno nie została zachowana  neutralność czy obojętność. Wśród mieszkańców Anglii pozytywne emocje wywołuje moda na "chińszczyznę", orientalna literatura i sztuka oraz herbata, której przypisano pochodzenie chińskie, chociaż bardziej by pasowało indyjskie :P 
Lordowie obok kolekcjonerstwa orientalnych przedmiotów mogli sobie pozwolić na dekorowanie całych pokoi w stylu chinoiserie, w których znajdowały się ściany obite atłasem zdobionym w orientalne motywy kwiatów, ptaków i ludzi, meble pokryte laką, dekorowane japońskie skrzynie. W taki sposób tworzone były saloniki "chińskie" czy "indyjskie". Ogrody zdobione były pagodami, japońskimi altankami z łamanymi dachami, półokrągłymi mostkami, bramami przypominającymi shintoistyczne wejścia do świątyń. Nie ma wątpliwości, że właśnie w takim stylu został stworzony Ogród Botaniczny w B'ham :) 

























































































Komentarze

  1. W Polsce to kazdy obcy jest zly 🙄

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Niestety w Polsce umocnił się szowinizm, rasizm i islamofobia... 😔

      Usuń
  2. Piekneee zdjecia ❤️ Bylam w tym ogrodzie, ale japonskiej czesci nie widzialam 🤭

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Barak Allahu feeki 💚 Ogród Japoński z bonsai jest zaraz obok kawiarenki 😉

      Usuń
  3. Masha Allah, mnie sie orient z Japonia i Chinami kojarzyl, a tu u Ciebie czytam ze tez dotyczy krajow arabskich 🤓

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam przeczytać książkę E. Saida, która jest skarbnicą wiedzy w tym temacie 😉

      Usuń
  4. Masha’Allah <3

    OdpowiedzUsuń
  5. Na twoich zdjeciach to zawsze sie wydaje, ze to inne kraje sa niz UK 😂

    OdpowiedzUsuń
  6. Masz bardzo dużo zainteresowań i sporą wiedzè o Azji! Brawo! 😘

    OdpowiedzUsuń
  7. Czytałaś może też książkę „Za ostatnim niebem. Palestyńczycy” Saida?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, wiele lat temu... Wspaniała książka, dzięki której Bliski Wschód stał się faktycznie bliższy ❤️

      Usuń
  8. Bardzo ciekawy wpis jak zawsze ❤️

    OdpowiedzUsuń
  9. Masha Allah co to za pluszak?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Goku z koreańskiego programu telewizyjnego Odyssey (Hwayugi) 🤓🇰🇷

      Usuń
  10. Odpowiedzi
    1. Też mi się bardzo podoba ❤️ stylizowana na porcelanę z dynastii Ming 🤓⛩🎎☕️🇨🇳

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty