Mańkut w islamie :)


„Bóg nie nakłada na duszę niczego więcej nad jej możliwości” (Qur’an 2:286)

Od kiedy się zorientowałam, że moja najstarsza córcia jest oburęczna z przewagą ręki lewej zaczęłam szukać informacji na ten temat. W jaki sposób islam zapatruje się na osoby leworęczne, gdzie używanie ręki prawej ma tak ogromne znaczenie potwierdzone sunną. Bycie leworęcznym to nie tylko pisanie – to cały system ciała. W wykonywaniu codziennych czynności ma przewagę lewa noga, ręka i lewe oko (dominująca jest prawa półkula mózgu). Dziecko może pozostać oburęczne szczególnie, gdy jest też prawooczne. Do 5-6 roku życia, a nawet później dopiero kształtują się preferencję w tym zakresie. Dlatego warto dziecko obserować i ułatwiać mu pisanie czy rysowanie ręką, której daje pierwszeństwo (in szaa Allah). Najważniesze to nie zniechęcać (szczególnie do pisania). W angielskiej szkole nie ma problemu z tym, którą ręke używa dziecko. Pisanie lewą wymaga większego wysiłku i ćwiczeń ze względu na organizację życia dla ludzi praworęcznych. Nikt nie naciska, by „przestawiać” dziecko na prawą rękę. 


Dzieci leworęczne w inny sposób używają pomocy do pisania. Długopis powinien być trzymany między trzema palcami: kciukiem, palcem środkowym i wskazującym. 


W islamie leworęczność nie jest niczym złym. Osoby takie zostały stworzone przez Allaha (SWT) w tak oryginalny sposób. Wszędzie, gdzie potrzebna jest wysoka sprawność manualna osoby leworęczne nie mogą być zmuszane do używania ręki prawej. Jest to bardzo obciążające dla mózgu i może zniechęcić dziecko do wielu działań. Jedynym wyjątkiem jest jedzenie prawą reką i podmywanie się ręką lewą. U Sa na razie nie ma problemu, gdyż przekłada sztuće z jednej ręki do drugiej. Moja rola polega na przypominaniu jej żeby zawsze przy jedzeniu używała ręki prawej. Zwracają na to też uwagę nauczycielki w islamskiej szkole (alhamdulillah). Nie możemy zapominać, że Bóg zna każdy aspekt naszej osobowości, czyli nasze intencje, zdolności i umiejętności. Absolutnie nie możemy straszyć nasze leworęczne dzieci, że stanie się coś złego jeśli wejdą do toalety prawą nogą, czy zjedzą lewą ręką! Jeśli nasze dziecko w takiej sytuacji bardzo stara się, żeby pamiętać i jeść prawą ręką to dostanie za to podwójne wynagrodzenie (in szaa Allah). Fatwy na temat leworęczności w języku angielskim znajdziecie Tu i Tu.
U dzieci leworęcznych czy jeszcze niezdecydowanych często mamy doczynienia z pismem lustrzanym, czyli pisaniem odwróconych liter. U córy często pojawia się taki zapis w jej imieniu – ostatnia literka, a także z literami m czy b-d. Bardzo ważne jest, żeby od początku ćwiczyć z maluchem poprawne ustawienie liter. Leworecznę dzieci również czytaja od prawej do lewej, co powoduje początkowe trudności. Najważniejsze to nie zniechęcać dziecka, a pokazywać i ćwiczyć (najlepiej w formie zabawy). Tak małe dzieci biorą porażki mocno do serca, co nie jest dobre w dalszych latach nauki. 

Specialny oznakowany literką "L" długopis dla leworęcznych :) 


No to piszemy! :D


Osoby leworęczne lub oburęczne często piszą pismem lustrzanym. U córy widać taki zapis w literze "h". 


Pismo drukowane oburęcznej 4,5 latki alhamdulillah 


Grafika pochodzi z google image. 

Komentarze

  1. Adas nie jest leworeczny a tez mu sie zdarzaja lustrzanki w szczegolnosci w "s" i "z" i myli mu sie kierunek w malym "d" i "b"

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Fatmo pismo lustrzane pojawia sie także, gdy dominujace jest lewe oko i prawa ręka :) Po 6 roku życia może być zawiazane z dysortografia. Małe dzieci jak Adaś często uczac się pisać stawiaja odwrócone literki :D

      Usuń
  2. Ja jestem obu reczna pewnie bylam bardziej lewo- ale nauczylam sie pisac prawa.. jak wiekszosc w naszych czasach.. aczkolwiek i lewa napisze dosc zgrabnie:P moja 5-letnia corcia widac tez albo lewo albo obu reczna ale obecnie w zyciu przewaga lewej.. ale pisze pieknie prawa bo tak sie jakos juz przyjelo..kiedy maz zmienil jej raczke podczas kolorowania.. ale poproszona przeze mnie tak samo napisze cos ladnie i lewa, aczkolwiek prawa przyjela jej juz sie jako ta glowna.. do tego mashaAllah tabarak Allah ma odzeidzicozny talent malarski i artystyczny i prawa jej to wszystko wychodzi.. literki czasem jakies odwrocone i cyfry tez- zupelnie jak u mnie za mlodu.. tak se mysle ze tyle psychologicnzych teorii ale moim zdaniem to w sumie nie jest tak wazne ktora reka bedzie pisac.. byle dziecku nie przeszkadzalo.. no o ile umie zjesc prawa raczka.. a oczyscic lewa.. teraz tez tak malo uzywa sie reki do pisania ze zdaje mi sie ze w czasach kiedy nasze latorosle podrosna i przestana juz tworzyc, kolorowac itd- pismo reczne bedzie jeszcz emniej uzywane.. tylko moze od awarii..wszystko na poczet tabletow telefonow i laptopow.. a czy kobitka bedzie lepila pierogi, zamiatala czy szyla guziki lewa jak ja, czy moze prawa..to co to za roznica..byle dobrze bylo zrobione:)) u nas problem mam z jedzeniem bo ciagle moja lapie cos lewa reka i picie tez subhanAllah zawsze trzyma butelke w lewej.. ale inshaAllah z czasem jej to sie wyrobi prawidlowo.. tylko ile ja sie nagadac musze:))))))

    dodatkowo co do trzymania pisaka w 3 palcach to w uk chyba tak kazdego ucza nawet prawe raczki..chyab ze te dzieci sie od siebie samych ucza ale to jest wlasnie nieprawidlowe trzymanie.. spowalnia pismo pomimo ze wielkie okragle iterki sie pisze to pisze sie baaaaaaaaaardzo powoli..moja czesto tak lapie i mlodsza i starsza..mlodsza upominam i sie znowu nagadam ale starsza juz zgubiona:))))

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kasia z używaniem pisma odręcznego to niestety racja...Sama się lapie na tym, że bardzo malo piszę w ten sposób...tak to telefon, tablet, laptop...ehhhh

      Usuń
  3. Moj maz leworeczny i tez od dziecinstwa je tylko prawa reka. Nasze dzieci jak na razie tylko praworeczne. Pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
  4. Jak już pisałam sunna jest jedzenie prawa ręka i tego uczmy nasze leworęczne (i nie tylko) szkraby - in szaa Allah :)

    OdpowiedzUsuń
  5. każda religia jest głupia i ogłupia ludzi ale islam to już bije rekordy w swej głupocie. pozdrawiam

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Zazwyczaj nie mieszam się w dyskusje o religii, bo tu nikt nikogo nie przekona 😉 Nie chcę, żeby mi ktokolwiek cokolwiek narzucał, bo sama tego nie robię i szanuję wszystkie ludzkie wybory nie tylko w kwestii religii czy też jej braku. Szanujemy się wzajemnie i nie narzucajmy innym swojego światopoglądu 👌

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty