Chinatown & kdrama " It's Okay to Not Be Okay" (사이코지만 괜찮아) 🍁🍂⛩🇰🇷



 


Chinatown to takie miejsce, które chyba nigdy mi się nie znudzi :) Za każdym razem znajduję w nim inne ciekawe rzeczy do fotografowania. W Chinatown dawniej można było spotkać więcej slumsów, w których jak grzyby po deszczu wyrastały palarnie opium. Jednak to zamierzchłe czasy. Dziś to malownicza dzielnica w naszym mieście, w której dominuje chińska architektura w stylu znanym w Europie - egzotyczne bramy, sklepienia budynków czy łuki zwane pai fang (牌坊). W tym miejscu znajdziemy namiastkę chińskiej kultury, która wyrażona jest w postaci tradycyjnej kuchni kantońskiej i sklepikach. Nie można zapomnieć, że w azjatyckiej kulturze wszystko znajduję swoje zastosowanie. W końcu to w Chinach wynaleziono druk wcześniej niż Gutenberg zrobił to w Europie :) Oprócz kuchni chińskiej w Chinatown znajdziemy kuchnię koreańską, japońską, tajską i malezyjską. Jeżeli nie wiecie, którą restaurację wybrać, to polecam stary, sprawdzony sposób - poszukajcie restauracji w której jedzą Azjaci, a na pewno nie będziecie rozczarowani! Za każdym razem będąc w tym miejscu zaopatruję się w składniki potrzebne do moich ulubionych koreańskich potraw. W chińskiej dzielnicy naprawdę kupisz każdą niezbędną rzecz. Nawet sproszkowaną żabę :) Pierwszy raz zwróciłam uwagę na chińskie dzielnice po obejrzeniu filmu Romana Polańskiego pod tytułem "Chinatown", gdzie końcowe sceny rozgrywają się właśnie w tym miejscu w Los Angeles. 
































:)








Koreański gril w czasie pandemii koronawirusa 


















Pumpkin Spice Latte :)


:)








Koreańska drama "It's Okay to Not Be Okay" utrzymana w stylu Tima Burtona to zdecydowanie jeden z najlepszych seriali tego typu w 2020 roku. Antyspołeczna pisarka z zaburzeniami osobowości Ko Moon - young i Moon Gang - tea, bezinteresowny opiekun ze szpitala psychiatrycznego, którym nigdy nie było po drodze z miłością. Dzieli ich wiele - ona jest egocentryczna, za to on dobroduszny i zajmujący się autystycznym bratem. Oboje zostali bardzo zranieni w dzieciństwie, a ich spotkanie spowoduje, że będą mieli szansę wyleczyć swoje emocjonalne rany. Cały serial koncentruję się na zdrowiu psychicznym. Większość bohaterów prześladuję ich przeszłość. Każda z postaci (nawet tych drugoplanowych) została świetnie i realistycznie zagrana. Dla mnie jako widza przyjemnością było widzieć jak bohaterowie pokonują traumatyczne doświadczenia i wracają do normalnego życia. Ten dramat to nie tylko romans między parą głównych bohaterów, ale także poruszenie trudnych problemów rodzinnych. Ko Moon - young nigdy nie zaznała szczęścia od swoich rodziców i znalazła je dopiero u Moon Gang - tea i Sang - tea. Pomogło jej to przezwyciężyć przeszłość i uwolnić się od koszmarów i toksycznej relacji z matką. 
Urzekła mnie też rola Oh Sung Je, aktora który wcielił się w postać autystycznego Sang - tea. Momentami aż trudno uwierzyć, że to tylko gra na planie serialu. Sang - tea ma autyzm, ale nie przeszkadza mu on w pracy i samodzielnym życiu. Mimo specjalnych potrzeb nie różni się od innych. Oh Sung Je to doskonały aktor, który zdobył nagrodę Baeksang Art Award (koreańską wersja oskarów) za rolę drugoplanową w serialu "When the Camellia Blooms". Nie zdziwiłabym się, gdyby odebrał kolejną nagrodę za rolę Sang - tea :) 
Podoba mi się, że możemy wyciągnąć z tej kdramy wiele życiowych lekcji. Na plus jest również poruszenie problemów psychicznych, które nie są popularne w serialach telewizyjnych. Serial uświadamia nam, że powinniśmy być bardziej otwarci na kłopoty, ponieważ w obecnych czasach bardzo dużo osób zmaga się z problemami psychicznymi. Powinniśmy pomagać sobie nawzajem, zamiast oceniać życie innych ludzi. Nie wiemy, przez co przechodzą w życiu. 
W serialu zostały ukazane różne problemy ze zdrowiem psychicznym przy użyciu bardzo realistycznych postaci. Alkoholizm, zespół stresu pourazowego, zaburzenia osobowości, urojenia, ekshibicjonizm. W życiu napotkamy wiele trudności, ale nigdy nie zapominajmy o własnym szczęściu. Tylko my sami jesteśmy osobami, które mogą się całkowicie wyleczyć. Uzdrawiajmy samych siebie, abyśmy mogli iśc dalej i patrzeć na wspaniałe rzeczy w naszym życiu. Pewnych rzeczy nigdy nie zapomnimy, ale możemy wybaczyć i zastąpić złe wspomnienia dobrymi. 
I'ts Okay to Not Be Okay to piękna opowieść o przyjaźni, miłości, przebaczeniu i rodzinie. Serial mimo baśniowych przesłanek nie jest cukierkowy za co dodaję kolejny plus. Jest to historia o niedoskonałości i ludziach, akceptacji faktu, że nie wszystko jest pod naszą kontrolą. Bardzo was zachęcam do zobaczenia tej kdramy :) 












Wybrane grafiki z serialu "It's Okay to Not Be Okay" pochodzą z Google Image :)

Komentarze

  1. wow w jakim ty dziwnym jezyku gadasz :-D

    OdpowiedzUsuń
  2. Czy ten serial jest na Netflix?

    OdpowiedzUsuń
  3. Ciekawa recenzja tego serialu, chyba się skuszę ☺️

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Polecam, jeden z lepszych seriali jakie ostatnio oglądałam 😍

      Usuń
  4. Miałem 20 lat jak Polański nakręcił “Chinatown” 😁

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mnie jeszcze na świecie nie było, ale filmy Polańskiego bardzo lubię 😊

      Usuń
  5. Mnie się bardzo podobała chińska dzielnica w Nowym Jorku 😊

    OdpowiedzUsuń
  6. 나는이 연재물을 좋아한다 ❤️

    OdpowiedzUsuń
  7. Masha’Allah uczysz się koreańskiego?

    OdpowiedzUsuń
  8. Co dobrego polecisz z kuchni koreańskiej?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Kimchi, Jjajangmyeon, Tteokbokki, Bibimbap, Hobakjuk, Naengmyeon - sporo dobrych rzeczy znajdziejsz w kuchni koreańskiej 😋🇰🇷

      Usuń
  9. Juz sobie wpisalam ten serial na liste do zobaczenia 😍

    OdpowiedzUsuń
  10. Nie wiedziałam, że w Europie też były palarnie opium 😂

    OdpowiedzUsuń
  11. zawsze trzeba patrzeć gdzie lokalni jedzą to wiadomo, ze dobra restauracja jak pełna ludzi 😋

    OdpowiedzUsuń
  12. നിങ്ങളുടെ നഗരത്തിലെ നല്ല സ്ഥലം 🥰

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty