Zimowy Blakesley Hall
Już tradycyjnie zimą wybieramy się w odwiedziny do Blakesley Hall. Jest to jedno z naszych ulubionych miejsc w Birmingham, do którego lubimy wracać i za każdym razem dowiadujemy się nowych rzeczy. Moje dzieci lubią historię mentalności i społeczną, więc takie wyprawy zawsze bardzo im się podobają. Tym razem zainteresowaniem cieszyła się kuchnia i sypialnia. Prezes był zachwycony tudorowską pułapką na myszy, a Mała S świecami ustawionymi w różnych częściach domu.
Sypialnia znana jest jako "Malowana komnata", ponieważ pokryta jest malowidłami z czasów, gdy dom został zbudowany. Malowidła ścienne były często używane jako dekoracje od czasów rzymskich, aż do XVII wieku, kiedy modne stało się wieszanie tkanin. Kolory używane w farbach z XVII wieku pochodziły z naturalnych pigmentów i minerałów. Na obrazach często pojawiały się motywy roślin, kwiatów i scen rodzajowych. Obrazy w Blakesley Hall zostały otynkowane prawdopodobnie pod koniec XVII wieku i zostały odkryte dopiero w latach 50 - tych XX wieku, kiedy dom był remontowany po wojennych zniszczeniach.
Tym razem dowiedzieliśmy się sporo o wychowaniu dzieci w czasach Tudorów. W XVII- XVIII wieku rozwój emocjonalny dzieci nie interesował rodziców, dlatego na portretach z epoki Tudorów możemy zobaczyć powagę na pyzatych buziach i skrępowane gorsetami ciała kilkuletnich dziewczynek. Dzieci ubierane były na podobieństwo dorosłych, miały być ich wiernymi kopiami nie tylko z wyglądu, ale też z zachowania (subhana Allah).
W epoce Tudorów 25% dzieci umierało przed 5 rokiem życia, a 40% nie dożywało 16 roku życia. W XVII wieku ciało ludzkie stanowiło zagadkę nawet dla uczonych medyków. Zasady higieny w sumie nie istniały, dlatego często dochodziło do zakażeń i gorączek poporodowych. Ówcześni ludzie nie mieli wielkiego pojęcia jak brud może niekorzystnie wpływać na zdrowie człowieka. Często pozostawiano fragmenty łóżyska, którego kobiety nie były w stanie urodzić siłami natury. Najprawdopodobniej z tego powodu zmarła trzecia żona Henryka VIII, Jane Seymor.
W XVI- XVII wieku po urodzeniu noworodki owijano w powijaki - długie pasy płótna o szerokości kilku centymetrów. Osobno zawijano każdą kończynę, po czym owijano całe dziecko, ograniczając mu swobodę ruchów. Powijaki, które miały zapobiegać wykrzywieniu kręgosłupa i skrzywieniom kończyn, w rzeczywistości doprowadzały do poważnych problemów zdrowotnych jak zwichnięcie stawów czy urazy narządów wewnętrznych. Dzieci przez ciasne owijanie miały nierozwinęte płuca oraz ogromne problemy z trawieniem i wydalaniem. W czasie wizyty w Blakesley Hall jeden z pracowników zaprezentował nam takie powijaki na lalce. Muszę przyznać, że wyglądało to upiornie!
Ciąża, poród i wychowanie dzieci w czasach Tudorów dla nas żyjących współcześnie może się wydawać ogromnym wyzwaniem. W epoce Tudorów obowiązywały inne zasady i zwyczaje, a wiara często była łączona z przesądami i zabobonami. Kobietom żyjącym w tej epoce nie można odmówić odwagi, gdyż musiały zmierzyć się z trudami, dziś zdredukowanymi do minimum. Nic dziwnego, że modlitwa była jedną rzeczą, która zapewniała komfort psychiczny. W sumie pod tym względem dla nas muzułmanów nic się nie zmieniło, ale dostaliśmy również ogromne ulatwienie wraz z postępem medycyny (alhamdulillah).
Naszą poprzednią zimową wizytę w Blakesley Hall możecie zobaczyć Tu.
Różowa Buka w Tudor House :P
Bardzo bym chciała zobaczyć kiedyś Blakesley Hall zasypany śniegiem... (in szaa Allah)
Great Parlour
The Hall
Little Parlour
The Far Chamber
Tudorowska pułapka na myszy :)
Z Blakesley Hall do naszego domu zabraliśmy myszy! :P
Widać, żeś historyk :-)
OdpowiedzUsuń😊
UsuńW UK duzo jest takich domow i nawet nie widzialam, ze moga miec taka ciekawa historie
OdpowiedzUsuńPolecam się wybrać i zobaczyć taki dom z całą jego ciekawą historią (in szaa Allah) 😘
UsuńOstatnio mi brakowalo tych twoich historycznych wpisow...
OdpowiedzUsuńBardzo miło mi to czytać! In szaa Allah postaram się żeby było więcej takich historyczno - społecznych wpisów na blogu 🤓
UsuńMasha'Alla bardzo mi sie podoba ten rozowy niqab <3
OdpowiedzUsuńMnie tez sie bardzo podoba taki w azjatyckim stylu 🤩
UsuńYasmina taki w malezyjskim stylu masha Allah 🤩
UsuńZainab, barak Allahu feeki 😘😘😘
UsuńMashaallah bardzo oryginalna różowa buka :D
OdpowiedzUsuńBarak Allahu feeki! 😘 No ba! różowy rules! 🤪
UsuńMasha'Allah fajnie wyglada ten rozowy niqab z rozowa kurtka :-)
OdpowiedzUsuńBarak Allahu feeki, bardzo się cieszę, że zdobył aż taką popularność 😘
UsuńSiostro czy zaczelas nosic niqab na stale?
OdpowiedzUsuńNie, nie zawsze zakładam niqab. Decyzja o zalożeniu na stałe jeszcze czeka na podjęcie (in szaa Allah) 😊
UsuńJuż nawet nie zliczę ile razy oglądałam na netfixie Dynastie Tudorów 🙈🤣
OdpowiedzUsuńJa też! Niestety już nie ma Tudorów na netflixie 😭
Usuńഈ വീട് ഇംഗ്ലണ്ടിലാണോ?
OdpowiedzUsuńഅതെ അതിന്റെ ഇംഗ്ലണ്ടിലാണ് 😊
UsuńMay Allah bless you and your family with all the happiness in the world and hereafter ❤️
OdpowiedzUsuńAmeen Ya Rabbal Alameen 💛
UsuńMashaAllah, TabarakAllah, beautiful pink niqab 🥰
OdpowiedzUsuńBarak Allah feek, Thank you! 🧡
Usuń❤️
OdpowiedzUsuń💛💙💛
UsuńBuka jak nic 🤣🤣🤣
OdpowiedzUsuńHahaha! 🙈🤣
Usuń