Rakhi
Dziś w Indiach obchodzone są dwa święta - Dzień Niepodległości i Raksha Bandhan (Rakhi), w Kerali nazywane Rakhi Purnima.
Festiwal jest przede wszystkim przestrzegany przez hindusów i sikhów, ale również przez część muzułmanów mających mieszane rodziny w Kerali.
Rakhi polega na tym, że siostra zawiązuje wyhaftowaną nitkę wokół nadgarstka brata, jest to symbol pamięci i miłości między bratem a siostrą. Bracia, którzy przyjmą taką bransoletkę, zobowiązują się chronić i dbać o swoje siostry. Ta symboliczna nić ma zacieśnić więzi między braćmi i siostrami. Piękna idea na życie w harmonijnym społeczeństwie (in szaa Allah). Dzisiejszy dzień to też powód do gościny i spotkań rodzinnych.
Święto Raksha Bandhan, według legendy związane jest z historią Aleksandra Wielkiego. W czasie gdy najechał na Indie (326 r. p.n.e), jego żona Roxana wysłala bransoletkę Rakhi do króla Puru, prosząc go, aby oszczędził w walce jej męża. Ponieważ król Puru uznawał tradycję Rakhi, na polu bitwy powstrzymał się od zadania ostatecznego ciosu Aleksandrowi. Co roku dostajemy od rodziny męża mieszkającej w Kerali taki miły podarunek. Doceniami ten miły gest i zakładamy Rakhi jako symbol nie święta, a bardzo ważnych wartości - przyjaźni, miłości i braterstwa :) Moje zeszłoroczne przemyślenia na temat Rakhi możecie przeczytać Tu.
15 sierpnia 1947 roku - Dzień Niepodległości Indii :)
Taste of India: Banana Chips & Peanut Ball :)
Bardzo ciekawy wpis jak zawsze ❤️
OdpowiedzUsuńDziękuję! 😘
Usuńസന്തോഷം രക്ഷാ ബന്ധൻ 😘
OdpowiedzUsuńനന്ദി! 😊
UsuńBardzo ladne te bransoletki 😍
OdpowiedzUsuńTeż mi się bardzo podobają 😘
UsuńWidze ze wciagnely cie na calosc indyjskie klimaty
OdpowiedzUsuńOj tak! 😂🙈🇮🇳
UsuńBardzo ciekawe 👌
OdpowiedzUsuń💚🧡🇮🇳
UsuńPiekne zdjecia <3
OdpowiedzUsuńDziękuję! 😊
UsuńPierwszy raz slysze o tych bransoletkach, fajny temat 😘
OdpowiedzUsuńBardzo się Cieszę, że Cię zainteresował 💚🇮🇳
UsuńTe bransoletki zaklada sie tylko w swieto?
OdpowiedzUsuńMyśmy nie zakładali bransoletek na świeto Rakhi i traktujemy jak zwyczajne ozdoby na rękach 😊 Oczywiście można je nosić nie tylko w świąteczny dzień 😉
UsuńUwielbiam Indie 🇮🇳✌️
OdpowiedzUsuń😊🧡💚🇮🇳
UsuńBardzo interesujaca historia tych bransoletek 😊
OdpowiedzUsuńCieszę się, że Cię zainteresowała 😊🧡💚🇮🇳
UsuńSliczne! 😍
OdpowiedzUsuńDziękuję! 😘💚🧡🇮🇳
Usuńहैप्पी रक्षा बंधन
OdpowiedzUsuńI don't celebrate but thank you! 😊🧡💚🇮🇳
Usuń