Dzień Niepodległości Pakistanu






Niepodległość to fundament. Czy może istnieć coś ważniejszego niż wolność i niepodległość? 14 sierpnia 1947 roku Pakistan uzyskał niepodległość od Wielkiej Brytanii i Indii. Jak zauważył pisarz Romeś Dutt: "historia nie zna ani jednego takiego przypadku, żeby jeden naród rządził innym z korzyścią dla tego rządzonego". Pakistanowi narzucono obce rządy, wpływy. Niepodległość to niezależność od wszelkich obcych wpływów. To zachowanie granic państwa, to bezpieczeństwo obywateli i umożliwienie im rozwoju na wszelkich płaszczyznach (in szaa Allah). Oczywiście niepodległość to także możliwość realizacji własnych celów, a wcześniej ich wyznaczenia. To także możliwość posługiwania się własnym językiem. To życie zgodnie ze swoimi tradycjami i obyczajami. To także nie podleganie dyktatowi innych. 
Za duchownego ojca Pakistanu uznaje się muzułmańskiego poetę i ideologa Muhammada Ikbala (1878-1938). W wyniku sformułowanej przez niego koncepcji dwóch narodów w XX w. wykształciła się odrębna tożsamość indyjskich muzułmanów. W latach 30 XX  w. Pakistan rozumiano jako ciało polityczne chroniące pozycję muzułmanów wewnątrz Indii. Nie zakładano jeszcze możliwości utworzenia osobnego państwa. Osłabieni wojną Brytyjczycy w końcu pogodzili się z koniecznością oddania władzy na subkontynencie w ręce Indusów. 
Parlament brytyjski uchwalił akt o niepodległości w nocy z 14 na 15 sierpnia 1947 roku - zostały powołane do życia Indie i Pakistan. Przywództwo nad Indiami jako premier objął Nehru, natomiast Jinnaha mianowano generalnym gubernatorem Pakistanu. Oba kraje otrzymały status dominiów. Za wytyczenie nowych granic miedzy nowymi państwami były odpowiedzialne dwie tajne komisje brytyjskie, które niestety nie były zorientowane w indyjskiej rzeczywistości. Kaszmir znajdujący się pomiędzy Indiami a Pakistanem, był rządzony przez władcę hinduskiego, ale w dużej mierze zamieszkiwała go ludność muzułmańska. Próba rozwiązania sytuacji Kaszmiru przerodziła się w trwający do dziś konflikt zbrojny, czego konsekwencją jest podział tego regionu pomiędzy Indie i Pakistan. 
Jesteśmy tym, czym są nasze wspomnienia. Nie tylko osobiste, ale również wspomnienia naszych rodziców i dziadków. Nie zdajemy sobie sprawy, jak bardzo nawyki, przekonania, słownictwo a nawet blędy językowe wynikają w dużej mierze z tego, co wchłoneliśmy jako dzieci. Dlatego wiekszość naszych pakistańskich sąsiadów bardzo dba o podtrzymywanie więzi z Pakistanem. Co roku zabierają dzieci na wakacje do Pakistanu. Dokładają ogromnych starań o przetrwanie swojej kultury i tradycji w następnych pokoleniach mieszkających w Anglii. To dlatego na Stratford Road można się poczuć jak w Pakistanie. Pakistańska i indyjska kultura są bardzo silne i pozostają oporne na obce wpływy -  pod pewnymi względami jest to ogromną zaletą. 
W nocy u naszych sąsiadów było słychać wystrzały fajerwerków, a popołudniu nasze sąsiadki przyniosły nam pakistańskie słodkości z okazji Dnia Niepodległości :) Mieszkając w naszym brytyjskim Pakistanie moje dzieci mają możliwość nauki historii na co dzień.



























Desi Tea & Pakistani Strawberry Cake :) 


Moja ukochana domowa Pink Kashmiri Chai :)


Komentarze

  1. Po co sie uczyc o historii Pakistanu jak sie tam nie ma rodziny, bez sensu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Dzięki Bogu nigdy nie uczyłam się historii tylko mojej rodziny, bo moja wiedza ograniczyłaby się do Polski i Indii 🤣🙈 Jak już wspomniałam na blogu Indie i Pakistan miały wspólną historię do 1947 roku 👌 Konflikt o Kaszmir to współczesna historia i polityka, więc warto otworzyć się na świat 😉

      Usuń
  2. Mam meza z Pakistanu, ale tyle o historii tego kraju nie wiem 🤪

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Nic straconego, zawsze można zdobyć wiedzę w tym temacie (in szaa Allah) 💚🇵🇰

      Usuń
  3. Bardzo mi sie podoba ten wasz brytyjski Pakistan 😍

    OdpowiedzUsuń
  4. Twoj maz jako Hindus pewnie nie lubi Pakistanu

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Mój mąż jest Indusem, a nie Hindusem, bo nazwa Hindus oznaczą osobę wyznającą hinduizm (my jesteśmy muzułmanami). Dodatkowo jako komunistyczny Keralczyk nie ma żadnych powodów, by nie lubić Pakistanu 😎🇮🇳🇵🇰

      Usuń
  5. Dla mnie te ciasto jest za slodkie 😜

    OdpowiedzUsuń
  6. Uwielbiam pink kashmiri chai ❤️

    OdpowiedzUsuń
  7. Odpowiedzi
    1. Dziękuję! Bardzo się cieszę, że Cię zainteresował 😘

      Usuń
  8. MashaAllah sliczne dzieciaczki maja salwary 😘

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Barak Allahu feeki 🧡 Kupione na Eid al Fitr 😉

      Usuń
  9. Anglia to jednak zupełnie inny świat w porównaniu do Polski...

    OdpowiedzUsuń
  10. ദൈവം നടക്കുന്നു

    OdpowiedzUsuń

Prześlij komentarz

Popularne posty