Hongkong (Xianggang 香港)





Na ulice Hongkongu wyszło 2 mln ludzi. Hongkończycy masowo sprzeciwiają się prawu, które zezwoliłoby na ekstradycję podejrzanych do Chin kontynentalnych.
Podczas jednego z dni protestu media obiegły zdjęcia z przejazdu karetki przez tłum manifestujących, które robią niesamowite wrażenie. Zdjęcia są porównywane do przeprawy przez Morze Czerwone...






Hongkong jest jednym z największych portów w południowo - wschodniej Azji, a zarazem także jednym z najbardziej malowniczo położonych w tej części świata miast. Zajmuje półwysep Kowloon oraz liczne przybrzeżne wyspy. Największe z nich to: Hongkong, Lantau oraz Lamma. 






Rola Hongkongu w polityce międzynarodowej rozpoczęła się w momencie, gdy na wyspie schronili się uciekający z Kantonu brytyjscy kupcy. Powodem ucieczki było zerwanie umów handlowych przez komisarza Lin Zexu w związku ze zbliżającą się wojną opiumową. W swoim założeniu Traktat nankiński z 1842 roku przekazywał wyspę na zawsze Wielkiej Brytanii. W 1898 roku Brytyjczycy uzyskali od Chin umowę na 99 - letnią dzierżawę terytoriów na północ od Kowloon. 
Po dojściu do władzy komunistów w 1949 roku Hongkong i Macao zostały jedynymi chińskimi portami pod zachodnią kontrolą. Hongkong po 1949 roku stał się nie tylko miejscem ucieczki Chińczyków przed komunizmem, ale i przybrzeżną bazą ekonomiczną dla Chin. 
Obawa przed chińską wojną domową i niestabilność na granicach spowodowała, że Brytyjczycy po 1949 roku odłożyli plany nadania samorządności Hongkongowi. Chociaż zdawali sobię sprawę, że takie posunięcie polityczne jest konieczne, by pozyskać sympatię miejscowych elit finansowych. Generalnie - lokalny rząd był złożony z probrytyjsko nastawionych elit, głównie biznesowych, zarówno emigrantów jak i lokalnych Chińczyków - antykomunistów. Najważniejsze urzędy były obsadzane jednak przez brytyjskiego gubernatora. 






W 1984 roku podpisano tzw. Sino - British Join Declaration on the Question of Hong - Kong. W tej deklaracji udało się stronie brytyjskiej uzyskać, że wszystkie obietnice od rządu chińskiego zostaną zapisane. Zapis ten miałby przyjąć formę konstytucji Hongkongu - Ustawy Zasadniczej (Basic Law). Hongkong otrzymał obietnicę m.in. wysokiego stopnia autonomii (poza sprawami zagranicznymi i obronnymi). Sprawy ustawodawcze, wykonawcze i sądownicze powierzono organom Special Administrative Region złożonym z lokalnych mieszkańców. Ważnym elementem było potwierdzenie faktu, że warunki społeczne i ekonomiczne nie ulegną zasadniczej zmianie. Kluczowe hasła władz chińskich przy przejęciu wyspy to: "Jeden kraj, dwa systemy" oraz "Mieszkańcy Hongkongu rządzą wyspą." 
W Hongkongu (podczas prac nad nowym projektem Ustawy) odbywały się liczne demonstracje. Gdy w 1984 roku demonstrowało za demokracją ok. tysiąca ludzi, to w 1989 roku - przed i po wydarzeniach na Tiananmen - ok. miliona. Głoszono hasła demokratyzacji Hongkongu, ale i Chin. 



Pomnik Ofiar Tiananmen na pl. Dominikańskim we Wrocławiu 



Hongkong - zachodnie miasto pozostające pod obcymi wpływami przez 150 lat, zawsze było traktowane przez Chińczyków jako miejsce obce. Jednak przejęcie przez Chiny Hongkongu było ważnym wydarzeniem, bo w ten sposób rozpoczęły się nieodwracalne zmiany w systemie gospodarczym ChRL. Chińczycy nie chcą bezpośrednio kopiować zachodniej demokracji. Prawdopodobnie będą starali się stworzyć, choć w procesie powolnym, jakąś własną formę demokracji. Obecnie spotykamy się z koncepcją "harmonijnego społeczeństwa", polegającą na wyrówaniu statusu ekonomicznego między chińską wsią, a miastem. 
Obecna sytuacja w Hongkongu to ogromne wyzwanie dla chińskich władz -  może to początek zmian ustrojowych, które być może doprowadzą do znacznej zmiany chińskiego społeczeństwa. 


W ramach poznania Hongkongu córki kolorowały jego flagę :)






Little Lady w qipao 




旗袍


Kulinarny Hongkong :)




Lata 30 - te XX wieku w klimacie filmów Ang Lee :)
























"Chinese Box" film o Hongkongu z Jeremy Irons i Gong Li, który trzeba zobaczyć! :)

Komentarze

  1. Czy ta restauracja jest halal?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Tak, potrawy są przygotowywane z mięsa halal 😊

      Usuń
  2. Masha’Allah sliczne te chinskie sukienki 😍

    OdpowiedzUsuń
  3. Zawsze znajdziesz ciekawy temat 👌

    OdpowiedzUsuń
  4. Widać, że interesujesz się Azją 🙂

    OdpowiedzUsuń
  5. Odpowiedzi
    1. https://www.tripadvisor.co.uk/Restaurant_Review-g186402-d7727490-Reviews-Blue_Ocean_Cafe_and_Restaurant-Birmingham_West_Midlands_England.html

      Usuń
  6. Ciekawa historia Hongkongu, w sumie nigdy sie tym miastem nie interesowalam 🙈

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Cieszę się, że Cię zainteresowała historia Hongkongu 😊🇭🇰🇨🇳

      Usuń
  7. Zawsze sie czegos nowego dowiem z twojego bloga ❤️

    OdpowiedzUsuń
  8. Nie pisze się Hong Kong?

    OdpowiedzUsuń
    Odpowiedzi
    1. Hong Kong to pisownia angielska. W języku polskim utrwaloną formą jest Hongkong, podają ją chyba wszystkie słowniki i encyklopedie. Wniosek: powinniśmy pisać Hongkong. Jan Grzenia, Uniwersytet Śląski (PWN).

      Usuń

Prześlij komentarz

Popularne posty