Diwali
Już za kilka dni wyznawcy hinduizmu i sikhizmu będą świętować główny dzień Diwali. Chcąc poznać lepiej religię naszych sikhijskich sąsiadów, z których dziećmi bardzo lubią się bawić moje córki wybrałyśmy się do świątyni Guru Nanak Gurdwara. Wnętrze świątyni bardzo przypominało nam meczet - brak ozdób, skromne urządzenie. Świętą księgą została umieszczoną w centralnym miejscu pod baldachimem. Kobiety i mężczyźni siedzą na podłodze oddzielnie. Tuż przy głównym wejściu znajduję się miejsce do przechowywania butów, które podobnie jak w meczecie należy zdejmować przed wejściem do gurdwary, okazując w ten sposób szacunek pomieszczeniu przeznaczonemu do modlitwy. W świątyni nie ma określonego czasu na modlitwę - w zwyczaju sikhów jest modlenie się rano i wieczorem. W czasie nabożeństwa (czegoś w rodzaju naszej khutby) czytane są wybrane fragmenty Sri Guru Granth Sahib. W sikhizmie każdy może przewodniczyć w modlitwie, a osoba która się tego podejmie nazywana jest granthi. Sikhowie przyjeli z hinduizmu święta Holi i Diwali. W czasie Diwali oświetlane są gurdwary i organizuję się pokazy sztucznych ogni. Świątynia Guru Nanak Gurdwara jest na pewno miejscem wartym odwiedzenia. Niestety nie można było robić w środku zdjęć, co jest w sumie rzeczą zrozumiałą :)
:)
Diwali i związane z nim tradycje odbywają się wieczorem. W każdym domostwie przed wejściem możemy podziwiać kolorowe orientalne wzory udekorowane ledowymi lampkami (jak widać w każdej religii lampki cieszą sie ogromną popularnością). Na zewnątrz ustawia się niezliczoną ilość świec i kaganków z gliny. Światła symbolizują zwycięstwo dobra nad złem i są zaproszeniem dla bogini Lakszmi. Nasi sąsiedzi nawet w bardzo zimny dzień mają z tej okazji otwarte wszystkie okna i drzwi! Dodatkowo domy są niezwykle starannie wysprzątane :)
Gorączka zakupów przedświątecznych zaczyna sie już w połowie października, a najlepiej sprzedającym się towarem jest złoto. Hindusi są przekonani, że kupione na Diwali złoto i srebro przyniesie szczęście i przyszłe zyski. Pod tym względem wszyscy mieszkańcy Indii są podobni - na Eid również najbardziej pożądanym prezentem są wyroby jubilerskie. W czasie Diwali, podobnie jak w czasie Eid Indusi tłumnie odwiedzają kina, dlatego te święta to doskonała okazja na filmowe premiery.
Hinduskie święto to nie tylko zakupy i prezenty, ale zwłaszcza dla dzieci okazja do nieograniczonej zabawy petardami. W naszej okolicy sztuczne ognie słychać przez dobrych kilka dni...
Mnie Diwali kojarzy się z sylwestrem. Niektórzy muzułmanie odwiedzają w tych dniach swoich hinduskich/sikhijskich znajomych i zapalają lampki w domach. W poprzednich latach z okazji Diwali dostawaliśmy od naszych sąsiadów smaczne jedzenie, w rewanżu zanosimy im nasze smakołyki w czasie trwania Eid (alhamdulillah).
Moje córki były bardzo zadowolone, że dowiedziały się czegoś więcej o ludziach, których spotykamy na co dzień - jak Bóg da ten duch tolerancji będzię im już zawsze towarzyszył :)
Bardzo doceniam, że w Anglii jest ogromne wsparcie dla wyznawców różnych religii (alhamdulillah)
:)
Czekoladkę? :)
Jeden z moich ulubionych zapachów...
Dekorację związane ze świętem Diwali są widoczne w różnych sklepach :)
Mały sklepik w muzułmańskiej dzielnicy! :D
Każdy z nas lubi dostać kartkę ze świątecznymi życzeniami :)
Na długie jesienne wieczory nastrojowa indyjska świeczka jest idealna! :)
W naszym domu "festival of lights" jest bardzo często, ponieważ światło świec dobrze wpływa na samopoczucie (alhamdulillah)
Dobrze robisz uczac dzieci tolerancji 😘
OdpowiedzUsuńIn szaa Allah ❤️
UsuńDokladnie 😘 Ja mieszkam w kraju islamskim, a tolerancji nie ma wogole 😰 Asia Bibi zostala uniewinniona, ale to jeszcze nie koniec jej koszmaru 😭
UsuńI tak sukces ze zyje, a ludzie to tutaj maja nie wiele wspolnego z Islamem 😡
UsuńTez mamy dwie rodziny Sikhow w naszej okolicy. Bardzo pozytywni ludzie 😊
OdpowiedzUsuńSuper! 😘
UsuńWarto jeszcze dodać,ze w Sikhizmie , podobnie jak u Hindusow , obowiazuje scisly wegetarianizm. Pozdrawiam 😃
OdpowiedzUsuńRzeczywiści! Brawo za znajomość tematu 👏 również pozdrawiam 😊
UsuńOd kilku miesiecy pracuje w Londynie u Sikhow i sa to przesympatyczni ludzie. Wczoraj zostalam zaproszona do ich domu na obiad i swietna atmosfera 😍
OdpowiedzUsuńNie ma to jak pracować z fajnymi ludźmi! In szaa Allah 😊
UsuńFajni ludzie 😉
OdpowiedzUsuńTo prawda! 😘
UsuńMoja przyjaciółka sikhijska przyjaciólka, co tydzień wykonuje Savę, pracę w świątyni, jako wolontariusz; czasami jest to serwowanie jedzenia, ale najczęściej pomaga ludziom w niezrozumiałych sprawach wizowych dotyczących życia w Polsce. Jedną z podstawowych zasad religii jest pomaganie innemu człowiekowi. Piękne ❤️
OdpowiedzUsuńPiękne! I tak powinno być w każdej religii ❤️
UsuńW Islamie tez tak jest 😊
Usuńświetny blog, cieszę się że tutaj trafiłem. Będę miał co czytać przez najbliższe tygodnie. Pozdrawiam i powodzenia:)
OdpowiedzUsuńU nas juz cale ulice ozdobione swiatelkami na Diwali 🤩 Kupilam troche wegetarianskich potraw 😋
OdpowiedzUsuńJa bardzo lubię Punjabi Kadhi 😋
Usuń